Sciserv5.jpg (14898 bytes)

* * Press Release * *

Strict Embargo: Friday, May 17, 2002, 3:30 P.M. Eastern Daylight Time
Do not release until this time.

Grand Awards presented to Finalists
of the Intel International Science and Engineering Fair


Louisville, Kentucky USA - Science Service, in partnership with Intel, presented Grand Awards today at the Intel International Science and Engineering Fair. Student winners were ninth through twelfth graders who earned the right to compete by winning top prize at a local, regional, state or national science fair. The Intel ISEF presents Grand Awards valued at close to $1 million in scholarships, tuition grants and scientific field trips.

The International Science and Engineering Fair is sponsored by Intel and has been administered by Science Service since its inception in 1950. Science Service is a non-profit organization dedicated to advancing the understanding and appreciation through publications and educational programs.

This information will be posted on the internet at www.sciserv.org/isef immediately following the ceremony.

 
Intel Foundation Young Scientist Award
A trip to the Nobel Prize ceremonies in Stockholm, Sweden and a $50,000 scholarship for the top 3 students of the Intel ISEF. Winners will also receive a high-performance computer.
 
A trip to the Nobel Prize ceremonies in Stockholm, Sweden, a scholarship of $50,000, and a high-performance computer.
BE049 A Picture is Worth a Thousand Words: The Timing of Guidance in Visual Search
Nina Vasan, 18, Parkersburg High School, Parkersburg, West Virginia

CH021 Nanoconstruction with Self-assembling DNA-PNA Complexes
Alexander C. Mittal, 17, Greenwich High School, Greenwich, Connecticut

PH016 Bubble-based Resonance-Doppler Sensor for Liquid Characterization
Naveen Neil Sinha, 17, Los Alamos High School, Los Alamos, New Mexico

 
Scholarships are awarded in eight equal installments upon matriculation from high school. Students must have proof of registration and good standing from the university registrar each semester.
 
European Union Contest for Young Scientists
European Union Contest for Young Scientists
BO308 Increasing Crop Yields Through the Characterization of ct2 and a QTL Analysis
Laurie-Anne Daniele Haller, 17, Manhasset Junior-Senior High School, Manhasset, New York
Upton Au, 16, Manhasset Junior-Senior High School, Manhasset, New York

 
For the top team project, an all-expense-paid trip to attendthe European Union Contest for Young Scientists.
 
MILSET - Expo-Sciences Europe
Trip to the Expo Science Europe 2002 in Bratislava, Slovakia in July of 2002.
EN304 SID (Self-sustained Induction Defferrer)
Brendan Joseph Quinn, 19, Saint Patricks College, Maghera, County Derry, Northern Ireland
Enda Young, 19, Saint Patricks College, Maghera, County Derry, Northern Ireland

 
Intel Foundation Excellence in Teaching Award
Established to recognize science teaching excellence. Awarded to 5 teachers who demonstrated an innovative and inspirational method or program.
 
A $20,000 grant to replicate the best known method, a $5,000 cash award and a high performance computer.
  Josette Biyo, Phillipine Science High School Western Visayas, Iloilo, Phillipines

 
Award of $3,500, all expense-paid trip to the Intel ISEF and a high-performance computer.
  Julie Grady, Blacksburg High School, Blacksburg, Virginia
  Ernest Schiller, Central Lee High School, Donnellson, Iowa
  Susie Stevens, Latta High School, Ada, Oklahoma
  Peiyu Ye, No. 2 Secondary School Attached to East China Normal University, Shanghai, Republic of China

 
Intel Foundation Achievement Awards
For outstanding work in any field.
 
Awards of $5,000
BI001 Biochemical Insight of Hop2 into Mechanism of Homologous Chromosome Synapsis During Meiosis
Tony Hung, 17, Mcintosh High School, Peachtree City, Georgia

BI027 Molecular Modeling and the Identification of Functional Domains of a New Adhesive Molecule in Inflammatory Thrombosis
Tahir Ahmed, 17, Midwood High School at Brooklyn College, Brooklyn, New York

CH021 Nanoconstruction with Self-assembling DNA-PNA Complexes
Alexander C. Mittal, 17, Greenwich High School, Greenwich, Connecticut

CH027 Energy Transfer in the A2SIGMA+ Excited State of the Hydroxyl Radical
Brandi Michelle Cossairt, 17, Mast Academy, Key Biscayne, Florida

CS024 Computer Recognition of Emotion in Speech
Yindong Yu, 16, Shanghai, Shanghai, China

EN039 Design and Fabrication of a Peristaltic Micropump
Mark William Knight, 18, Catlin Gabel School The, Portland, Oregon

EN064 Improving Adhesion at Polymeric Interfaces Containing Carbon Black
Mordechai Joseph Bronner, 18, Rambam Mesivta, Lawrence, New York

EN065 Fiber Optic Smart Skin
Pencilla Lang, 14, London, Ontario, Canada

EV012 Effects of Restoration Hydrology on the Nutrient Ecology of Phytoplankton Communities in Biscayne Bay
Jenna Lyanne Lewis, 17, Cooper City High School, Cooper City, Florida

MA021 Gauss-Bonne Theorem for Closed Polylines with Selfcrossings
Alexandr V. Anosov, 17, School #332, Saint Petersburg, Russia

MA304 Description of Identity Basis of the Indicator Semigroups S11, S21, S31
Mikhail Andreevich Berlin, 17, School #332, Saint Petersburg, Russia
Anatoly Vladimirovich Burov, 16, School #332, Saint Petersburg, Russia
Alexander Alexandrovich Denginov, 17, School #332, Saint Petersburg, Russia

ME009 The Cancer Vaccine
Ian Roderick Gorovoy, 17, Fort Myers High School, Fort Myers, Florida

ME314 I.D.E.A.L. Hospital Bed
Jose Alberto Davis, 17, American Military Academy, Guaynabo, Puerto Rico
Jorge Rafael Aviles, 16, American Military Academy, Guaynabo, Puerto Rico
Omar Jose Figueroa, 16, American Military Academy, Guaynabo, Puerto Rico

ZO008 Transgenic Transfer of Genetically Modified Bt Corn to Mexican Maize by the Monarch Butterfly (Lepidoptera Danaidea Plexippus)
David G. Freund, 16, American Heritage School, Plantation, Florida

 
Behavioral and Social Sciences - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
BE049 A Picture is Worth a Thousand Words: The Timing of Guidance in Visual Search
Nina Vasan, 18, Parkersburg High School, Parkersburg, West Virginia

 
First Award of $3,000
BE049 A Picture is Worth a Thousand Words: The Timing of Guidance in Visual Search
Nina Vasan, 18, Parkersburg High School, Parkersburg, West Virginia

 
Second Award of $1,500
BE001 Media Mayhem: Effects of Television Violence on Children
Natalie Rose Mergler, 17, Chaminade-Julienne High School, Dayton, Ohio

BE006 Understanding Gender Differences in Achievement Motivation in 6th-12th Grade Students
Emma Essock-Burns, 17, duPont Manual Magnet High School, Louisville, Kentucky

BE041 Retrieval Blocking Using Orthographically Related Primes
Rachel Nicole Denison, 17, Parkway Central High School, Chesterfield, Missouri

 
Third Award of $1,000
BE004 Catching Liars: An Innovative Study in Infrared Lie Detection
John Scott Newman, 16, Yorktown High School, Arlington, Virginia

BE031 Relationships Between Weight Locus of Control, Gender, Weight Satisfaction and Self-esteem
Allison Beth Pinchasick, 18, Roslyn High School, Roslyn Heights, New York

BE047 Effects of 5-HT 2A, 2C Receptor Inhibition in the pBLA on Ingestion and Ingestive Behavior
Dipa Mayur Joshi, 17, Detroit Country Day School, Beverly Hills, Michigan

BE050 Linguistic and Auditory Milestones of Spanish-speaking Infants and Toddlers
Jennifer Eve Shields, 18, Horace Greeley High School, Chappaqua, New York

 
Fourth Award of $500
BE021 Effects of Specific Motivational Strategies in Conjunction with Locus of Control on Performance Improvement
Matthew Alexander Fitzpatrick, 18, Ossining High School, Ossining, New York

BE024 Portable Infrared Navigational Aid for the Blind
Frank Gerald Aguilar, 17, Lane Technical High School, Chicago, Illinois

BE029 The Eyes Have It: Visual Perception in Children with and without Dyslexia, Phase II
Stephanie A Williams, 16, Pacific Collegiate School, Santa Cruz, California

BE037 Loss of Antipredatorial Behaviors in the Snail Caracollus marginella from Illegal Wastelands as an Indicator of Heavy Metal Pollution
Noelys M. Feliciano-Flores, 14, Manuel Pimentel y Castro, Rio Grande, Puerto Rico

BE040 Retention of Information as a Function of Presentation Media
Caleb Tyrell Gallemore, 17, Seneca High School, Seneca, Missouri

 
Biochemistry - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
BI035 Active Site Convergence of BETA-Lactamases Predicts a Novel Mechanism of Substrate Hydrolysis by Class B Metallo-BETA-Lactamases
Debarshi Mustafi, 17, Kenwood Academy, Chicago, Illinois

 
First Award of $3,000
BI027 Molecular Modeling and the Identification of Functional Domains of a New Adhesive Molecule in Inflammatory Thrombosis
Tahir Ahmed, 17, Midwood High School at Brooklyn College, Brooklyn, New York

BI035 Active Site Convergence of BETA-Lactamases Predicts a Novel Mechanism of Substrate Hydrolysis by Class B Metallo-BETA-Lactamases
Debarshi Mustafi, 17, Kenwood Academy, Chicago, Illinois

 
Second Award of $1,500
BI040 From Food Preservation to Nanotechnology: Applications of the Mucilage-creating Properties of Fenugreek (Trigonella foenum-graecum)
Kavita M. Shukla, 17, Centennial High School, Ellicott City, Maryland

BI045 Engineering Tropism of Edmonston B Measles Vaccine Virus to Target and Destroy Melanoma Cells
Brandon Michael Palmen, 18, Mayo High School, Rochester, Minnesota

BI055 Protein Profile Analysis: A New Application May Streamline Structural Predictions
Sukhjeet Singh Batth, 16, Fowler High School, Fowler, California

BI061 Paranoid Genes
Ashleigh Corrine Morris, 15, Unami Middle School, Chalfont, Pennsylvania

 
Third Award of $1,000
BI001 Biochemical Insight of Hop2 into Mechanism of Homologous Chromosome Synapsis During Meiosis
Tony Hung, 17, Mcintosh High School, Peachtree City, Georgia

BI011 Measuring Transcriptional States with a Highly Parallel Single Molecular Resequencing Approach: Error Models, Probabilistic Analysis and Algorithms
Marcin Zbigniew Mejran, 16, Stuyvesant High School, New York, New York

BI022 Fractal Classification of DNA Sequences
Sasha V. Gusev, 17, Daniel Hand High School, Madison, Connecticut

BI031 Construction of Novel Nanoprobes and Their Potential to Analyze Engineered HIV-1 Proteins
Brian Price Ruby, 18, John Jay High School, Katonah, New York

BI066 Every Breath You Take: The Effects of Radon on Biological Tissue - Damage and Immune Response
Brian Andrew Camley, 16, Palmer High School, Colorado Springs, Colorado

 
Fourth Award of $500
BI032 Zinc Induces Apoptosis in Tumor Cells by Activating Caspases in a Unique Manner: Implications for Tumor Therapy
Xiaolong Zhou, 18, Miami Palmetto Senior High School, Miami, Florida

BI033 Verifying the Origin of Gourmet Coffee Beans
Krista Patricia Taake, 18, Waterloo High School, Waterloo, Illinois

BI047 Validating an Ancient Remedy: Inhibition of Tumor Cell Proliferation In Vitro by Black Walnut Husk Extract (Juglans nigra L.) Through Apoptosis
John Bennett Ball Korman, 18, Riverside High School, Greer, South Carolina

BI056 The Use of Yeast Artificial Chromosomes to Mimic the Natural Setting of the Human BETA-Globin Locus
Parmita Pradip Dalal, 17, Shawnee Mission Northwest High School, Shawnee Mission, Kansas

BI057 Will Excessive Concentrations of Antioxidants Prevent Programmed Cell Death in Caenorhabditis elegans?
Liang Wang, 17, Waiakea High School, Hilo, Hawaii

BI060 Investigation of Drug Binding to Human Serum Albumin
David Andrew Thaisrivongs, 17, Kalamazoo Area Mathematics and Science Center, Kalamazoo, Michigan

BI064 Mutational Analysis of the CBF1 DNA Binding Domain: Phase II
Nathan Dale Lord, 18, Saginaw Arts and Sciences Academy, Saginaw, Michigan

 
Botany - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
BO037 Bactericidal Activity in vitro of Chihuahuan Desert Plants and a Synergistic Approach to Overcoming Broad-Spectrum Antibiotic Resistance
Kevin Kuan Gao, 17, John Connally High School, Austin, Texas

 
First Award of $3,000
BO028 Generating a Population of Arabidopsis Mutants Altered in the Function of Phosphoenolpyruvate Carboxylase Kinase Using a Transgenic Screening Approach
Bryan Armando Lemus, 16, Dr. Michael M. Krop Senior High School, Miami, Florida

BO037 Bactericidal Activity in vitro of Chihuahuan Desert Plants and a Synergistic Approach to Overcoming Broad-Spectrum Antibiotic Resistance
Kevin Kuan Gao, 17, John Connally High School, Austin, Texas

 
Second Award of $1,500
BO004 Photoperiod and Cytogenetics: Are They the Key to Successful Selective Breeding for Desired Traits in Bahiagrass cultivars?
Aaron Cole Richardson, 17, Walton High School, DeFuniak Springs, Florida

BO006 Auxin and Photoperiod on in vitro Somatic Embryogenesis of Arachis hypogaea
Christopher William Ammen, 18, Palm Bay High School, Melbourne, Florida

BO008 Azadirachta indica: The Unique Properties of a Biological Superstore
Thai Thanh Doan, 16, Coon Rapids Senior High School, Coon Rapids, Minnesota

BO061 Flammability of the Needles and Scales of Seven Species of Western Montana Conifers
Josh Michael Schwartzman, 18, Big Sky High School, Missoula, Montana

 
Third Award of $1,000
BO013 Effect of SA, MSA and Jasmonic Acid on Disease Resistance in Plants
Jason Lee Aramburu, 16, Keystone School, San Antonio, Texas

BO014 Electromagnetic Fields on Lactuca sativa: Phase III
Heather K LeFleur, 17, Stuart-Menlo High School, Stuart, Iowa

BO020 Phytoremediation of Salinised Soils
Andrew McLeod, 16, North Sydney Boys High School, Crows Nest, New South Wales, Australia

BO043 Characterization of New Auxin-resistant Mutants of Arabidopsis thaliana
Michael Jacob Wagner, 17, John F. Kennedy High School, Bellmore, New York

BO049 The Truth Stinks!
Paul Vincent Birinyi, 17, Plano East Senior High School, Plano, Texas

BO057 Preservation of Plant Genetic Resources by Keeping Explants in Rosette-like Form in vitro
Tetsuya Yamada, 18, Isehara, Kanagawa, Japan

 
Fourth Award of $500
BO001 Investigation of Percent Transmittance Rates and Cross Protection Phenomenon in Cabbage Leaf Curl Virus
Rachel Lauren Zelkowitz, 16, Lake Brantley High School, Altamonte Springs, Florida

BO015 Growth Regulators of Agrobacterium tumefaciens: Phase II
Sara Jo Weirather, 17, Central Lee High School, Donnellson, Iowa

BO032 Detecting Low-complexity Oligonucleotide Repeats in Theobroma cacao and Other Plant Species
Benjamin Jeremy Cole, 17, Coral Reef Senior High School, Miami, Florida

BO033 Reassessing the Distribution of Volatile and Non-volatile Substances in Cottonwood Populus balsamifera
Michael James Risse, 18, West Valley High School, Fairbanks, Alaska

BO050 Interactive Effects of Soil Nutrients, Natural Fertilizer, and Flumetsulam on the Emergence and Maturation of Wheat and Wild Mustard in a Competition: Phase V
Adam Richard Wohl, 17, Minot Senior High School, Minot, North Dakota

BO060 L-Glutathione: Countering the Effects of Ultraviolet Radiation on Plants, Phase II
Alaa A Ishak, 18, La Cueva High School, Albuquerque, New Mexico

BO064 The Maize Plant: Genetic Influence on the Stem Vascular Development and Its Aerodynamic Responses
Wayne Yuen Cheng, 17, Williamsville High School East, East Amherst, New York

 
Chemistry - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
CH021 Nanoconstruction with Self-assembling DNA-PNA Complexes
Alexander C. Mittal, 17, Greenwich High School, Greenwich, Connecticut

 
First Award of $3,000
CH021 Nanoconstruction with Self-assembling DNA-PNA Complexes
Alexander C. Mittal, 17, Greenwich High School, Greenwich, Connecticut

CH053 Biocatalytic Composite Electrodes for Biofuel Cell Applications
Daniel Clayton Appel, 15, Eldorado High School, Albuquerque, New Mexico

 
Second Award $1,500
CH026 Synthesis of the Unusual ALPHA-Amino Acids by Alkylation of Ni(II) Complexes of Glycine
Dmitry A. Borkin, 17, Moscow Chemical Lyceum, Moscow, Russia

CH039 Oxidation of Substituted Phosphines with Singlet Oxygen: Intra- vs. Inter- Molecular Pathways
Timothy Allen Dong, 17, Alhambra High School, Alhambra, California

CH042 Selective Oxidative Transformations in Water Using a Novel Hypervalent Iodine Reagent
Arun Poothatta Thottumkara, 15, Macomb High School, Macomb, Illinois

 
Third Award of $1,000
CH001 Investigating Catalytic Amide Reduction Using Silanes
Nicholas Mark Edward Alexander Hayward, 18, Dover Grammar School for Boys, Dover, Kent, United Kingdom

CH012 Improvement in the Oxidation Resistance of Titanium Silicon Carbide Ceramics
Rachel Elizabeth Maire, 17, Montgomery Blair High School, Silver Spring, Maryland

CH027 Energy Transfer in the A2SIGMA+ Excited State of the Hydroxyl Radical
Brandi Michelle Cossairt, 17, Mast Academy, Key Biscayne, Florida

CH030 Sharp Platinum-Iridium Tips for Scanning Tunneling Microscopy
Chun Ghee Tan, 17, Raffles Junior College, Singapore

CH038 Creation of a High-performance Polymer Blend
Edmund Francis Palermo, 17, Bay Shore High School, Bay Shore, New York

 
Fourth Award of $500
CH013 Electrochemical and Spectroscopic Analysis of Organic Disulfide Orientation on Silver Surfaces
Cameron Sadegh, 17, Academy for the Advancement of Science and Technology, Hackensack, New Jersey

CH018 Effect of Pigment Size on UV-related Fading of Paint: Phase II
Emily Michele Kraft, 16, Evansville Day School, Evansville, Indiana

CH033 Improving the Performance of Nanocrystalline Solar Cells and the Discovery of a New Electrochemical Cell
Allison Ruth Morris, 15, Notre Dame Academy, Covington, Kentucky

CH040 Utilizing Room Temperature Ionic Liquids as the Electrolyte in an Electrochemical Cell
Kunil Kaushik Raval, 16, Saginaw Arts and Sciences Academy, Saginaw, Michigan

CH043 Specific Determination of Cysteine, Penicillamine and Homocysteine
Kapil Amarnath, 17, Brentwood High School, Brentwood, Tennessee

CH052 Sunscreens: Analyzing Active Ingredients for UV Absorption
Sean Ismet Ahmed, 17, Detroit Country Day School, Beverly Hills, Michigan

 
Computer Science - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
CS010 Pattern Detection in Quasi-periodic Waveforms: Application to Speech Compression
Ezra Jacob Rapoport, 18, Horace Mann School, Bronx, New York

 
First Award of $3,000
CS010 Pattern Detection in Quasi-periodic Waveforms: Application to Speech Compression
Ezra Jacob Rapoport, 18, Horace Mann School, Bronx, New York

CS030 Digital Audio Enhancement via Harmonic Relationships
Allan Chu, 17, Saratoga High School, Saratoga, California

 
Second Award of $1,500
CS014 Automatic Packet Reporting System: Building a Large Scale Geospatial Database
James J Jefferson, 17, Winona Senior High School, Winona, Minnesota

CS039 A Flexible Algorithm for Neurite Image Reconstruction and Model Generation
Vladislav Adzic, 17, Ward Melville High School, East Setauket, New York

CS054 An Improved Algorithm for Meshing Large and Complex Terrains
Scott Andrew Bender, 16, Spring Valley High School, Columbia, South Carolina

 
Third Award of $1,000
CS013 A. I. Vision: 3-D Stereoscopic Environment Reconstruction
Robert Earl Eunice, 17, Houston County High School, Warner Robins, Georgia

CS024 Computer Recognition of Emotion in Speech
Yindong Yu, 16, Shanghai, Shanghai, China

CS026 Finding Solutions to the Problem that Is Indicated for Last Twenty Years in IDA*
Youngki Park, 16, Kyongnam Science High School, Jinju, Kyongsangnam-do, South Korea

CS048 A Novel Calculus-based Cipher
John Michael Tuley, 17, Penn-Trafford High School, Harrison City, Pennsylvania

CS049 Interpretation of Tactile, Vision, and Hearing: A Communication and Feedback Experience
Alicia Lorraine Worley, 16, Keyser High School, Keyser, West Virginia

 
Fourth Award of $500
CS002 EasyCreate: Web Pages Made Easy!
Christopher Warren Putnam, 15, Brunswick High School, Brunswick, Georgia

CS007 Automated Detection of Boundaries in Microstructure Images
Robert Kang Xing Jin, 17, Montgomery Blair High School, Silver Spring, Maryland

CS009 Like a Mouse to Cheese
Pascal Tom Getreuer, 18, Palmer High School, Colorado Springs, Colorado

CS017 Ceebler: An HTTP Proxy for Secure, Fine-grained Access Control of Cookies
Joshua Michael Hailpern, 18, John Jay High School, Katonah, New York

CS019 Collision Determination and Response in the Third Dimension
Arya Mohammad Iranmanesh, 16, Roanoke Valley Governors School for Science and Technology, Roanoke, Virginia

CS025 Where Am I? Minimizing Positional Error While Navigating and Mapping Using a Cooperative Robotic System
Laura Anne Wong, 15, Villa Victoria Academy, Ewing, New Jersey

 
Earth and Space Sciences - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
EA043 Optical Divide: An Independent Assessment of a Subset of Hipparcos and Tycho-2 Proper Motions: Phase III
Sabrina Curie Snell, 16, School Without Walls, Washington, District of Columbia

 
First Award of $3,000
EA043 Optical Divide: An Independent Assessment of a Subset of Hipparcos and Tycho-2 Proper Motions: Phase III
Sabrina Curie Snell, 16, School Without Walls, Washington, District of Columbia

 
Second Award of $1,500
EA006 Geologic Determination of Native American Lithic Origins in the Big Horn Basin, WY
Casey Albert Lipp, 16, Greybull High School, Greybull, Wyoming

EA037 Adaptive Telescope Control Using Star-Pattern Recognition
Jonathan Nicholas Sick, 16, Queen Elizabeth Sr High School, Calgary, Canada

EA038 Tessera Rings on Venus: The Unrecognized Remnants of Crustal Plateaus
Carolyn Morgan Tewksbury, 16, Clinton Senior High School, Clinton, New York

 
Third Award of $1,000
EA007 Effect of Observation Timing on Initial Orbit Determination Accuracy
Matthew Douglas Apau Jachowski, 16, Maui High School, Kahului, Hawaii

EA016 A New Meteor Shower During the Leonids
Huan Meng, 16, Beijing No. 80 High School, Beijing, China

EA018 Investigating the Role of the Dynamic Pipe Effect in Tornadogenesis
Ashley Elizabeth Tidwell, 18, Westmoore High School, Oklahoma City, Oklahoma

EA025 Evolution in Motion: Orbital Optimization Using Genetic Algorithms
Ulyana N. Horodyskyj, 16, Padua Franciscan High School, Parma, Ohio

 
Fourth Award of $500
EA014 A Survey of the Public Chandra Data Archive (CDA) in Search of Serendipitous X-ray Pulsars
Albert King Lin, 17, Saint Francis Preparatory School, Fresh Meadows, New York

EA028 Is Furachoga Corona Misnamed? Original Geological Analysis of a Previously Unmapped Region of Venus
Matthew E. Peneston, 16, John C Birdlebough High School, Phoenix, New York

EA039 Petrology of the Bilanga Meteorite: Magmatic Evolution of Asteroid
Serena Ellice Kolar, 18, Canyon Del Oro High School, Tucson, Arizona

EA042 Mineral Fluorescence in the Near Infrared
Amanda O. Henderson, 18, Grosse Pointe South High School, Grosse Pointe Farms, Michigan

EA044 Tracking and Measuring Magnetic Storms with a Magnetometer
Stuart Earl Anderson, 17, Emmaus High School, Emmaus, Pennsylvania

 
Engineering - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
EN064 Improving Adhesion at Polymeric Interfaces Containing Carbon Black
Mordechai Joseph Bronner, 18, Rambam Mesivta, Lawrence, New York

 
First Award of $3,000
EN039 Design and Fabrication of a Peristaltic Micropump
Mark William Knight, 18, Catlin Gabel School The, Portland, Oregon

EN052 Optimization of the Location for Two Drawpoint Holes in Conical Stockpiles
Qilei Hang, 16, Allegany High School, Cumberland, Maryland

EN064 Improving Adhesion at Polymeric Interfaces Containing Carbon Black
Mordechai Joseph Bronner, 18, Rambam Mesivta, Lawrence, New York

 
Second Award of $1,500
EN011 CEDRS (Cost Effective Digital Radiography System)
Christopher Bligh Komanski, 17, Lake Highland Preparatory School, Orlando, Florida

EN013 Compact Disc Recycling
Ryan William Riebel, 15, Loyola High School, Mankato, Minnesota

EN014 Investigating Various Factors in Both a Liquid-electrolyte and Polymer-electrolyte Membrane Direct-methanol Fuel Cell to Maximize Total Power Output
Douglas George Lavanture, 15, John Adams High School, South Bend, Indiana

EN025 Emulating Serpentine Locomotion for Rescue and Reconnaissance
Seth Russell Heltsley, 18, Tullahoma High School, Tullahoma, Tennessee

EN031 Design, Construction and Test of a Portable Nuclear Fusion Reactor
Adam Lee Parker, 18, Bradshaw High School, Florence, Alabama

EN066 Tracking the Expansion of Neural Stem Cells in Suspension Bioreactors
Neha Datta, 17, Calgary, Alberta, Canada

 
Third Award of $1,000
EN004 Recycled Plastic: The Building Blocks of Tomorrow, Phase II
Amanda Doylene Pyle, 15, Colquitt County High School, Moultrie, Georgia

EN010 Cooperative Autonomous Robotics Utilizing Ant Pheromone Behavior
Joshua Brent Miller, 17, Eau Gallie High School, Melbourne, Florida

EN027 Sweet PVC Rocketry
Nigel Forest Reuel, 16, Rio Rancho High School Rio Rancho, New Mexico

EN045 Hybrid Rocket Motors: Design, Construction and Flight
Thomas Raymond Sanders, 17, Lake Havasu High School, Lake Havasu City, Arizona

EN058 Effects of Spray Coated Fiber Reinforcement on the Compressive Strength of Concrete: Year III
Sarah Elizabeth Gutman, 15, Mount De Chantal Academy, Wheeling, West Virginia

EN062 Vortex-induced Vibrations on Flexible Cylinders
Bryce Kittinger Campbell, 17, Academy of Science and Technology, Conroe, Texas

EN065 Fiber Optic Smart Skin
Pencilla Lang, 14, London, Ontario, Canada

EN079 Building an Autonomous Search and Rescue Robot
Ryan M Wistort, 18, Peninsula High School, Gig Harbor, Washington

EN091 Speech Imitation Through Analysis, Synthesis and Optimization
Elena Leah Glassman, 15, Central Bucks High School West, Doylestown, Pennsylvania

 
Fourth Award of $500
EN021 Development of Precipitating and Filtering Techniques of Nanoparticles by Electrochemical Method
Jieh-Wen Tsung, 16, Taipei Municipal Li-Shan Senior High School, Taipei City, Chinese Taipei

EN028 Heat Treatment Response of a Second Generation, Single Crystal Ni-base Superalloy: CMSX-4
Ryan Lee Scott, 17, Newberry Junior Senior High School, Newberry, Florida

EN048 Robotic Tactile Sensing
Joshua C Kline, 15, Liverpool High School, Liverpool, New York

EN059 Lift Factor: Application and Effect of a Variable Camber Wing at Multiple Angles of Attack
Paul Briede, 16, James Wood High School, Winchester, Virginia

EN067 Forest Tree Density Estimating System
Aaswath Raman, 16, Western Canada High School, Calgary, Canada

EN076 Improved Crossing for Physically Impaired Pedestrians
Marian Park Chaffe, 17, Massachusetts Academy of Math and Science, Worcester, Massachusetts

EN077 Water Mining: A Resource of the Future
Spencer George Hughes, 16, South Porcupine, Ontario, Canada

EN083 De-Miner
Andrew Lawrence Murphy, 17, Plano West Senior High School, Plano, Texas

EN088 Designing a Linear Peristaltic Pump Using Ferrofluids
Craig John Wright, 16, Woodlin School, Woodrow, Colorado

EN090 Aerodynamic Advantages of the Seagull Wing
Sean T. Conroy, 17, Pennsylvania Home Schoolers, Kittanning, Pennsylvania

EN103 Temperature Regulated Charge Algorithms for Nickel Metal Hydride Batteries
Christopher Harrison, 17, Fox Lane High School, Bedford, New York

EN105 Heat Transfer Enhancement of Drag Reducing Surfactants Using Ultrasonic Energy
Joline Marie Fan, 14, Upper Arlington High School, Upper Arlington, Ohio

 
Environmental Sciences - Presented by the Environmental Protection Agency
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
EV043 Eutrophication Control with Calcium Carbonate Filters and Denitrification
Vijay Yanamadala, 15, Palos Verdes Peninsula High School, Rolling Hills Estates, California

 
First Award of $3,000
EV004 Utilization of Electromagnetic Fields as a Nontoxic Antifoulant
Elizabeth Van Cortlandt Varela, 16, West Potomac High School, Alexandria, Virginia

EV015 Functional Tolerance and Accumulation of Lead: A Novel Approach to Understanding and Improving Uptake
Marc Anthony Burrell, 18, Nicolet High School, Glendale, Wisconsin

EV043 Eutrophication Control with Calcium Carbonate Filters and Denitrification
Vijay Yanamadala, 15, Palos Verdes Peninsula High School, Rolling Hills Estates, California

 
Second Award of $1,500
EV012 Effects of Restoration Hydrology on the Nutrient Ecology of Phytoplankton Communities in Biscayne Bay
Jenna Lyanne Lewis, 17, Cooper City High School, Cooper City, Florida

EV045 Pina Papaya Combo for a Safer Environment! Can a Combination of Fruit Enzymes Create a More Effective Snail Control? Year III
Vaishali Kiran Grover, 14, Miami Coral Park Senior High School, Miami, Florida

EV056 Effects of Elevated Levels of Fecal Coliform and Sewage Effluent on Mytilus trossulus
Natalie Adele Hale, 16, Juneau-Douglas High School, Juneau, Alaska

EV063 Xenoestrogen Compounds from Plastic Container Bind to ER ALPHA and ER BETA and Affect Breast Cancer Cell Proliferation
Susan Kathrene Gray, 18, South Carolina Governor's School for the Arts and Humanities, Greenville, South Carolina

EV075 Restoration of an Inland Bayou: Year IV
Mary Elizabeth Worrel, 16, Mercy Cross High School, Biloxi, Mississippi

EV102 The Effect of Time of Exposure and Concentration of CCA Preservative on the Amount of Arsenic Absorbed into Chicken Skin from Pressure-treated Lumber
Katherine Douglas Van Schaik, 15,

 
Third Award of $1,000
EV003 Nitrification Inhibition Using Benzotriazoles
Tanner M. Callender, 18, Wamego High School, Wamego, Kansas

EV013 Identifying Bacteria that Have Crossed the Atlantic Ocean in Clouds of African Dust Using Polymerase Chain Reaction (PCR), DNA Cloning and DNA Sequencing: Two-Year Study
Timothy Calvin Borden, 16, Canterbury School, Fort Myers, Florida

EV023 Effect of Capsaicin vs. Potassium and Silicon on Zebra Mussel Substrate Adhesion
Mark Edward Jackson, 17, Sheridan High School, Sheridan, Arkansas

EV040 Automated Detection and Removal System for Industrial Water Pollutants
Elina Onitskansky, 17, Hathaway Brown School, Shaker Heights, Ohio

EV058 Tongue River Project
Zachary David Benson, 18, Colstrip High School, Colstrip, Montana

EV068 Influence of Organic Nitrogen Species on Aureococcus anophagefferens and Competing Phytoplankton
Kristen Ann Goodrich, 17, West Islip High School, West Islip, New York

EV072 Negative Cross-resistance to the Pesticides DDT and Delta-methrin as a Method of Control in Drosophila melanogaster
Amber D. Meyerratken, 16, West Lafayette Junior-Senior High School, West Lafayette, Indiana

EV081 Phototoxicity of Hypericin and Alpha-Terthienyl to Tenebrio molitor, Drosophila melanogaster, and Saccharomyces cerevisiae
Adam Paul Rago, 16, Falmouth High School, Falmouth, Massachusetts

EV090 Phosphorous Removal by Chara zeylanica and Eichhornia crassipes from Everglades Agricultural Area Farm Drainage Water
Patrick Laurence Geer, 16, Wellington High School, Wellington, Florida

 
Fourth Award of $500
EV006 Evaluating Designer Solids for Remediation of Heavy Elements in Aqueous Waste Streams
Jessica Dawn Caver, 17, Woodlin High School, Woodrow, Colorado

EV024 The Phosphorus Loading Issue: Biosolids III
Jennifer Elizabeth Nuest, 17, Kouts Junior-Senior High School, Kouts, Indiana

EV025 Comparative Bioassay of Bacillus thuringiensis Corn Pollen to Non-Bt Corn Pollen, Rotenone and Carbaryl on Danaus plexippus Larvae
Rachael Theresa Collier, 15, Mediapolis High School, Mediapolis, Iowa

EV044 Rainfall as a Vehicle of Pollution and Contamination in Beaches and Recreational Waters
Eddy Leal, 16, Academia Del Perpetuo Socorro, Miramar, Puerto Rico

EV048 Creating Collagen Gelatin Aerosols
Nathan Kyle Wright, 17, O'Donnell High School, O'Donnell, Texas

EV053 What Is the Effect of dH20, 37%, 27%, and 17% Formaldehyde Solution on the Biodegradability Rate of Casein-based Plastics?
Megan Marie Miskowski, 17, Ridgeview High School, Orange Park, Florida

EV060 Hidden Consequences of Tire Wear: Two-Year Study
David A Joseph, 17, The Linsly School, Wheeling, West Virginia

EV061 Pressurized Wood: Is It Environmentally Safe? Three-Year Study
Elizabeth Anne Harmon, 18, West Lauderdale High School, Collinsville, Mississippi

EV091 Cleaning the Chesapeake Bay with Oysters
Katherine Frances Holt, 18, Bruton High School, Williamsburg, Virginia

EV092 Degradation of Glycerol in HySee 100%
Kyle Anthony Marsland, 17, Hamilton High School, Chandler, Arizona

EV093 Macro-invertebrate Diversity in Stream Bionetworks
Rebecca Jennifer Miriam Krystosek, 17, Bagley Junior-Senior High School, Bagley, Minnesota

 
Gerontology - Presented by the AARP Andrus Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, each winner will receive a copy of the Encyclopedia of the Aging, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
GN015 Assessment of Risk Factors Contributing to Falls in Elderly
Swalpa Udit, 16, Humboldt High School, Humboldt, Nebraska

 
Second Place Award of $1,500
GN012 Reduction of Intercellular Apurinic Endonuclease Levels with Age: Predispostion to Oxidative Damage Allied Neuro-Degenerative Disease
Korri Ayn Thiessen, 16, Oregon Episcopal School, Portland, Oregon

GN013 Relationship Between Metabolic Rate and Lifespan
Emily Patricia Norwood, 17, Keystone School, San Antonio, Texas

 
Third place award of $1,000
GN002 Evaluating the Antioxidant Properties of Astragalus membranaceus Extracts Related to Aging and Long Term Efficacy
Meng-meng Fu, 16, John Adams High School, South Bend, Indiana

GN010 A New Fluorometric Method of Measuring Fibrillar Amyloid Beta-Protein in Alzheimer's Disease
Neha Chauhan, 15, Susan E. Wagner High School, Staten Island, New York

 
Fourth Place Award of $500
GN016 Effectiveness of TFO to Control Fibrosis by Inhibiting Collagen Type 1 Gene Transcription in the Infarcted Rat Heart
Reshma Shivaputrappa Patil, 16, White Station High School, Memphis, Tennessee

GN018 Can a Telomere Be Extended by Foreign Telomerase?
Herbert Mason Hedberg, 16, North Attleboro High School, North Attleboro, Massachusetts

 
Mathematics - Presented by Panasonic Consumer Electronics Company
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
MA015 Rainbow Ramsey Theory: Rainbow Arithmetic Progressions and Anti-Ramsey Results
Jacob Licht, 17, William Hall High School, West Hartford, Connecticut

 
First Award of $3,000
MA015 Rainbow Ramsey Theory: Rainbow Arithmetic Progressions and Anti-Ramsey Results
Jacob Licht, 17, William Hall High School, West Hartford, Connecticut

 
Second Award of $1,500
MA009 Nullhomotopic Knots in Real Projective Space
Nikita Rozenblyum, 18, Stuyvesant High School, New York, New York

MA036 Data Detectives: A Study of CRC Polynomials
Alice Wan Chai, 15, Jasper High School, Plano, Texas

 
Third Award of $1,000
MA011 Winning Strategies for Games Played with Chips
Chun-Chen Yeh, 16, Taipei Municipal First Girls' Senior High School, Chinese Taipei

MA019 When Do Operations with Functions Preserve Periodicity?
Yauhen Adolfovich Mirotsin, 16, Gomel City Lyceum #1, Gomel, Belarus

MA041 Investigation of the Correlation Between Remarkable Points of the Triangle and Tetrahedron
Kuat Temirbolat Yesenov, 15, Pavlodar, Pavlodar, Kazakhstan

 
Fourth Award of $500
MA012 Cryptography: How to Keep a Secret Using the Moore-Penrose Generalized Inverse Over Finite Fields
Matthew Tamayo-Rios, 16, Langley High School, McLean, Virginia

MA014 Circle Packing
Liang Chen, 18, El Cerrito High School, El Cerrito, California

MA017 Crystallographic Restriction Theorem in the Euclidean Plane
Boris O. Figovsky, 18, Leo-Beck, Haifa, Israel

MA040 Adyasuren's Inequality
Anar Dauletovna Meirkhanova, 17, Taldykorgan, Kazakhstan

 
Medicine and Health - Presented by Merck Research Laboratories
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
ME079 Inhibition of Programmed Cell Death by Purine-derivative RPI-069
Eva Lily Vertes, 17, Highland Secondary School, Dundas, Canada

 
First Award of $3,000
ME033 Action of Indole-3-carbinol in Breast Cancer
Jennifer Oakley Tschorn, 18, John Jay High School, Katonah, New York

ME066 Regulation of Tumor Angiogenesis and Apoptosis via Suppression of the Translation Initiation Factor eIF4E in Prostate Cancer
Rebecca Anne McGaha, 17, Caddo Parish Magnet High School, Shreveport, Louisiana

ME079 Inhibition of Programmed Cell Death by Purine-derivative RPI-069
Eva Lily Vertes, 17, Highland Secondary School, Dundas, Canada

 
Second Award of $1,500
ME024 Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) Induces Human Melanocyte Adhesion but Inhibits Melanoma Cell Attachment
Mark Kaganovich, 17, Bloomington High School North, Bloomington, Indiana

ME058 Inhibition of Membrane-bound Elastase as an Anti-metastatic Strategy: In Vitro Study
Ali John Zarrabi, 17, Northport High School, Northport, New York

ME063 Determination of Inter-individual Variability in MDR1 Expression Using Real-time RT-PCR
Nikhil Atul Shukla, 15, White Station High School, Memphis, Tennessee

ME075 Inhibitory Effect of Resveratrol, a Phytoalexin in Grapes, on Human Breast and Pancreatic Cancer Cells
Anupama Kotha, 17, C. Leon King High School, Tampa, Florida

ME083 Anti-thrombotic and Anti-cancer Efficacy of Flavanoids
Ahmed Shaker Mousa, 18, Avon Grove High School, West Grove, Pennsylvania

 
Third Award of $1,000
ME005 Polyunsaturated Fatty Acids and Lipid Peroxidation: A Potential Mechanism for Cancer Inhibition?
Caroline Ann DuLaney, 16, Yorktown High School, Arlington, Virginia

ME010 Validation of Residual Volumes as a Marker for Aspiration Risk
James Anthony Stefater, III, 18, duPont Manual Magnet High School, Louisville, Kentucky

ME019 Effects of a Selected Protein Inhibitor on the Circadian Rhythms of Drosophila melanogaster
Sonya Victoria Iverson, 18, North Toole County High School, Sunburst, Montana

ME025 Computer-aided Low-vision Training for Strong Visual Disabled Children
Frank Peter Schmitt, 20, Stiftsschule St. Johann, Amoneburg, Hessen, Germany

ME031 Quantifying the Connective Capacity of White Matter Axon Bundles
Erik Mark Milosevic, 17, Staples High School, Westport, Connecticut

ME046 Immuno-modulating Effects of Lactobacillus rhamnosus Strain GG on Human Bladder Cancer in vitro
Shan Cai, 18, Hwa Chong Junior College, Singapore, Singapore

ME057 Endothelium-derived Relaxing Factors in Canine Pulmonary and Mesenteric Arteries
Irena Ilieva Yambolieva, 17, Earl Wooster High School, Reno, Nevada

ME064 A Novel Pathogenic Diagnostic Computer Program: Potential Weapon Against Bioterrorism
Desmond Ngai, 16, Francis Libermann Catholic High School, Toronto, Ontario, Canada

 
Fourth Award of $500
ME023 Estrogen and Progesterone Receptor Protein Expression in Primary Peritoneal Carcinomas (PPC) in Women
Candas Pinar, 17, Toll Gate High School, Warwick, Rhode Island

ME041 Gene Expression in Liver of Rats Fed with Low and High Fat Diets for 120 Days and Treated with Lipitor or Pravachol
Tina Chiara Fregeolle, 17, Mast Academy, Key Biscayne, Florida

ME044 Modulation of Glial Activation with Relevance to Alzheimer's Disease
Sehar Sultana Gafoor, 15, Lincoln Park High School, Chicago, Illinois

ME053 Cardiovascular Stents with Shape Memory Alloys
Mark Mohan Mazumder, 17, Little Rock Central High School, Little Rock, Arkansas

ME059 A Novel Method for Identifying and Isolating Human Skin Stem Cells Utilizing MXR-Pump Detection
Zachary Daniel Wissner-Gross, 17, Great Neck South High School, Great Neck, New York

ME065 Expression of Constitutively Active Oncogene, c-Src, Disrupts Cell-cell Adhesion
Ankita C Baxi, 16, Houston High School, Germantown, Tennessee

ME074 Various Dosages of Dehydroepiandrosterone: Effects on Cholesterol, Weight Loss and Liver Conditions
Jessica Merrill Druce, 17, Episcopal High School of Jacksonville, Jacksonville, Florida

ME080 Macular Degeneration and Short Wavelength Macular Thresholds
Victoria Elizabeth Clark, 16, Ware County Senior High School, Waycross, Georgia

ME085 Genotyping Exotic and Domestic Feline Chemokine Receptors Involved in Manifestations of Feline Immunodeficiency Virus (FIV)
Malini Priscilla Daniel, 17, Kalamazoo Area Mathematics and Science Center, Kalamazoo, Michigan

ME087 Comparison of Citronella Oil Extracts as Mosquito Repellents
Joseph Brainerd Samilin, 16, Leone High School, Pago Pago, American Samoa

 
Microbiology - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
MI060 Mouse Mammary Tumor Virus: Investigating the Role of Heparin Binding in Retroviral Infection and Investigation of a Potential Anti-viral Therapy Target
Maria Elena De Obaldia, 15, Moorestown High School, Moorestown, New Jersey

 
First Award of $3,000
MI031 Effects of Red-Spectrum Light on Cell Growth
Pratik Rohatgi, 18, R. Nelson Snider High School, Fort Wayne, Indiana

MI060 Mouse Mammary Tumor Virus: Investigating the Role of Heparin Binding in Retroviral Infection and Investigation of a Potential Anti-viral Therapy Target
Maria Elena De Obaldia, 15, Moorestown High School, Moorestown, New Jersey

 
Second Award of $1,500
MI004 Survival of Triazine-degrading Wild-type Organisms and Genetically-modified Microorganisms in Liquid Cultures
Aparna Noel Suri, 15, Harding High School, Saint Paul, Minnesota

MI009 Evolution of Nucleotide Skews and Chromosomal Inversions in Bacterial Genomes
Antardeb Guharay, 15, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, Alexandria, Virginia

MI019 Antibiotic Substance Obtained from the Parotid Gland Secretions of the Toad (Bufo marinus)
Prem Vilas Fortran Moso Rara, 17, Integrated Developmental School - MSU-IIT, Iligan, Lanao Del Norte, Philippines

MI057 Upregulation of IL-2 Protein Expression in EL-4 T Cells
Jessica Elizabeth Ann Kaae, 17, Charles M Russell High School, Great Falls, Montana

 
Third Award of $1,000
MI013 Effect of Magainin-2-Amide on Escherichia coli
Cory Tyson Carpenter, 16, Saint Joseph Central High School, Saint Joseph, Missouri

MI036 Remediation of Berkeley Pit Water Using Genetically Modified Extremophilic Yeast: Phase III
Alexandra Hope Antonioli, 17, Butte High School, Butte, Montana

MI051 Can Anti-sense Genes Reverse Antibiotic Resistance?
Shahriar Akbar Khan, 14, North Attleboro High School, North Attleboro, Massachusetts

MI054 Effects of Sphingolipids on Yeast to Hyphal Transition on Candida albicans
Ewa Szymanska, 16, Utica Senior Academy, Utica, New York

MI061 Crosstalk Between Maternal and Neonatal Immune Response
Jyothi Satish Chandra, 17, Central High School, Philadelphia, Pennsylvania

 
Fourth Award of $500
MI012 Effects of Neurotransmitters on the Growth of Halobacterium salinarum
Zachary Louis Newman, 15, Greencastle High School, Greencastle, Indiana

MI029 Busting Biofilms: Antibiotic Flushing vs. Antibiotic-impregnated Tubing
Amber Ann Stout, 17, Miller County R-III High School, Tuscumbia, Missouri

MI038 Avian Oral and Talon Bacteria: Year II
Katie Leandra Dean, 17, Spring Creek High School, Spring Creek, Nevada

MI042 Microwave Madness: Media Hype or Scientific Fact?
Amanda Nicole Hartman, 15, China Spring High School, China Spring, Texas

MI047 Annotating and Analyzing 140Kbp Region of Newly Identified Bacteria
Yu-Tzu Liu, 17, Saint Andrew's Priory School, Honolulu, Hawaii

MI048 Antioxidants: Effects on Microglial Neurotoxicity
Crystal Mary-Lou Pinto, 18, Francis Libermann Catholic High School, Toronto, Ontario, Canada

MI059 WGA Amplification and Thin Film Detection of Methicillin Resistant/Sensitive Staphylococcus aureus
Josh Daniel Haimes, 18, Boulder High School, Boulder, Colorado

 
Physics - Presented by Siemens
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
PH016 Bubble-based Resonance-Doppler Sensor for Liquid Characterization
Naveen Neil Sinha, 17, Los Alamos High School, Los Alamos, New Mexico

 
First Award of $3,000
PH016 Bubble-based Resonance-Doppler Sensor for Liquid Characterization
Naveen Neil Sinha, 17, Los Alamos High School, Los Alamos, New Mexico

PH036 Relativity on the Desktop: Illustrative Models of Einsteinian Physics
Michael Henry Fischer, 16, Pacific Collegiate School, Santa Cruz, California

 
Second Award of $1,500
PH010 A Characterization of the Fluorescence Spectrum and Gain Capability of a Novel EDFA
Erin Kathleen Riley, 18, Palm Bay High School, Melbourne, Florida

PH017 Gyroscopic Precession vs. Rotational Speed
Joseph Turner Graf Hove, 16, Solon Community Jr-Sr High Sch, Solon, Iowa

PH057 Study of Single Crystal Carbon Nanotubes
Saujan Venkat Sivaram, 17, Clear Brook High School, Friendswood, Texas

 
Third Award of $1,000
PH018 Witnessing the Drops Evaporating Event
Cheng-Hua Liu, 18, Kaohiung Municipal Tsoying Senior High School, Kaohsiung, Chinese Taipei

PH021 Characterisation of Laterally Structured Field Effect Transistors
Fabian Czerwinski, 18, Gymnasium Bad Nenndorf, Bad Nenndorf, Lower Saxony, Germany

PH029 Surface-induced Coherence in Atomic Fluorescence Decay Rates
Suhan Li, 18, Bronx High School of Science, Bronx, New York

PH041 Quantum Dots: Electronic Interactions and Other Studies
Aaron Jonathan Judah, 18, Marc Garneau Collegiate Inst, Toronto, Ontario, Canada

PH055 Applied Thermography II
German Horacio Sanguinetti, 18, Escuela de Educacion Tecnica No. 1, Rojas, Buenos Aires, Argentina

 
Fourth Award of $500
PH005 Reduction of Protection from Laser Eyewear Exposure
Jacob Stolarski, 17, International School of the Americas, San Antonio, Texas

PH012 Model Membrane Biophysics: An Atomic Force Microscopy Study of Synaptic Vesicle Fusion
Vinita Marie Alexander, 17, duPont Manual Magnet High School, Louisville, Kentucky

PH027 Designing a Laser Jamin Interference Refractometer to Measure Gas Refractive Index
Stephen Harold Ingraham, 15, New Fairfield High School, New Fairfield, Connecticut

PH049 Impact of Power Histories on Fission Gas Release in High Burnup Nuclear Fuel
Josanna Devi Weeks, 17, Canterbury School, Ft Wayne, Indiana

PH050 Rotation of an Electrolytic Solution Without a Power Supply
Takayuki Shibata, 18, Chiba-Kenritsu Funabashi High School, Funabashi-City, Chiba-Ken, Japan

PH056 Thrust Produced by Laser Ablation of Thin Foils
Kevin E. Claytor, 15, Los Alamos High School, Los Alamos, New Mexico

 
Zoology - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
ZO032 Biology and Behaviors of Hydra in Chromium Polluted Waters and Their Practical Application
Mingzhi Qu, 16, High School Attached to Fudan University, Shanghai, China

 
First Award of $3,000
ZO032 Biology and Behaviors of Hydra in Chromium Polluted Waters and Their Practical Application
Mingzhi Qu, 16, High School Attached to Fudan University, Shanghai, China

ZO047 Determining the Extent of Hybridization Occurring Between Oncorhynchus mykiss and Oncorhynchus clarki Populations at Strawberry Reservoir Using a PCR RFLP Analysis
Ryan L. Thueson, 18, Murray High School, Murray, Utah

 
Second Award of $1,500
ZO031 Genetic Variation in Mountain Whitefish (Prosopium williamsoni) Across the Continental Divide in Western Montana
Julia Hazel Powers, 18, Big Sky High School, Missoula, Montana

ZO050 Investigations of Capricious Gene Expression in Drosophila Wing Development: Year II
Michelle Sumako Itano, 17, Fairview High School, Boulder, Colorado

ZO054 Variations in Leafhopper Populations with Location and Temperature
Therese Anne Catanach, 16, Bishop Lynch High School, Dallas, Texas

 
Third Award of $1,000
ZO007 Effect of AICA Riboside and Okadaic Acid on Incompetent Ooctyes: A Novel Pathway for Stimulating Meiosis
Emily Elizabeth Rosene, 18, Nicolet High School, Glendale, Wisconsin

ZO030 Three-dimensional Stochastic Model of Ca2+ Cycling Within a Heart Cell
Anton Valerievich Lukyanenko, 17, Lubbock High School, Lubbock, Texas

ZO041 Mutant Flies and Brain Genes
Mengfei Huang, 17, Bellaire Senior High School, Bellaire, Texas

ZO044 Activation by Light of Plasticity-associated Protein Calcium/Calmodulin-dependent Kinase II
Neha Atul Mehta, 17, Great Neck South High School, Great Neck, New York

ZO059 Soy Silage
Christopher John Nelson, 18, West Central Valley High School, Stuart, Iowa

 
Fourth Award of $500
ZO002 Controlling Fire Ants by Preventing the Molting Process
Melanie Elizabeth Pyle, 18, Colquitt County High School, Moultrie, Georgia

ZO006 Examination of Sperm Morphology for Evidence of Homozygosity of Sex-determination Alleles in Diadegma insulare
Sonali Rajendra Hippalgaonkar, 18, Lake Highland Preparatory School, Orlando, Florida

ZO025 Inebriated Drosophila: Effects of Ethanol on Offspring, Year II
Claire Lianne Robertson, 16, Byng High School, Ada, Oklahoma

ZO035 Effect of Varying Amounts of Calcium on the Bioluminescence Mechanisms of Marine Dinoflagellates
Daniel Zimardi, 16, Los Gatos High School, Los Gatos, California

ZO037 Modulation of Capsaicin Channels by Calcium and Voltage in Embryonic Rat DRGs
Deborah Lynn Steffen, 17, Glenwood High School, Chatham, Illinois

ZO045 Male Leaving Behavior as an Indicator of Cue Detection in Caenorhabditis elegans
Priya Bhatia, 17, Shawnee Mission West High School, Shawnee Mission, Kansas

 
Team Projects - Presented by Science News
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
EN304 SID (Self-sustained Induction Defferrer)
Brendan Joseph Quinn, 19, Saint Patricks College, Maghera, County Derry, Northern Ireland
Enda Young, 19, Saint Patricks College, Maghera, County Derry, Northern Ireland

 
First Award of $3,000
BO308 Increasing Crop Yields Through the Characterization of ct2 and a QTL Analysis
Laurie-Anne Daniele Haller, 17, Manhasset Junior-Senior High School, Manhasset, New York
Upton Au, 16, Manhasset Junior-Senior High School, Manhasset, New York

EN304 SID (Self-sustained Induction Defferrer)
Brendan Joseph Quinn, 19, Saint Patricks College, Maghera, County Derry, Northern Ireland
Enda Young, 19, Saint Patricks College, Maghera, County Derry, Northern Ireland

EV319 Nitrification Inhibitors
Bryan Christopher Tomm, 17, Delavan High School, Delavan, Illinois
Erin Joy Lewis, 18, Delavan High School, Delavan, Illinois

PH306 A Novel Application of Locally Formulated Cholestric Liquid Crystals in Dosimetry
Allan Noriel Estrella, 17, Manila Science High School, Manila, Philippines
Jeric Valles Macalintal, 16, Manila Science High School, Manila, Philippines
Richard Kristoffer Sanchez Manapat, 16, Manila Science High School, Manila, Philippines

PH312 Magnetoplasmadynamics: Creating Ion Propulsion
Matthew Ryan Leonard, 18, Garland High School, Garland, Texas
Erin Briann Jennings, 18, Garland High School, Garland, Texas
Zachary Aaron Parvin, 17, Garland High School, Garland, Texas

 
Second Award of $1,500
EN302 Big Array System: A New Technology for Directional Hearing Aids
Peter Alexander Lee, 17, The York School, Monterey, California
Gabriel Elias Klapman, 17, The York School, Monterey, California

EN311 Viscometer for Ultra Thin Films
Dora Sosnowik, 17, Stella K. Abraham High School for Girls, Hewlett Bay Park, New York
Shira Billet, 17, Stella K. Abraham High School for Girls, Hewlett Bay Park, New York

GN306 Effects of ALPHA-Lipoic Acid on the Lifespan of N2 and Daf-2 Caenorhabditis elegans Under UV-induced Stress
Antonia Yunn Chan, 17, Manhasset Junior-Senior High School, Manhasset, New York
Shama Patel, 15, Manhasset Junior-Senior High School, Manhasset, New York
Hatty Hong, 16,

GN307 Effect of Heat-induced Heat-shock Proteins on Longevity in Drosophila melanogaster
Lawrence Shieh, 16, Manhasset Junior-Senior High School, Manhasset, New York
Mark Philip Santangelo, 16, Manhasset Junior-Senior High School, Manhasset, New York

MA306 A Final Solution of Polya and Sege About Square-Root Iteration Problem and a Generalization of Sine Iteration Problem
Alexey J. Volkov, 17, School #332, Saint Petersburg, Russia
Nickolay M. Klishin, 17, School #332, Saint Petersburg, Russia

ME301 Overexpressed p35 Mediates ABETA-induced Tau Phosphorylation: A Pharmaceutical Vector for the Treatment of Alzheimer's Disease
Anant Ramesh Patel, 17, Astronaut High School, Titusville, Florida
Reed Hobby Shaffner, 16, Astronaut High School, Titusville, Florida

ME303 Medicinal Properties of Sambucus canadensis and Achillea millefolium
Jesse Donald Ranney, 15, Catholic High School, New Iberia, Louisiana
Kathryn Theresa Breaux, 16, Catholic High School, New Iberia, Louisiana

ME306 Bioengineering of an Artificial Blood Vessel
Benjamin Steel Scruggs, 18, Caddo Parish Magnet High School, Shreveport, Louisiana
Ryan Joseph Bienvenu, 18, Caddo Parish Magnet High School, Shreveport, Louisiana

MI314 Investigation of the Effects of 60 Hz Extremely Low Frequency Electromagnetic Radiation on T4 Bacteriophage Vectored pKK061 Transductions on E. coli
Tony Insoo Park, 18, Syosset High School, Syosset, New York
Jason Sun-hyung Park, 17, Phillips Academy, Andover, Massachusetts

PH301 Motion of a Solid Object in Granular Media
Lev Popov, 15, Herndon High School, Herndon, Virginia
Uliana Popova, 18, Herndon High School, Herndon, Virginia

 
Third Award of $1,000
BE312 Brain Function and Lying Through Pre-frontal Cortex Imaging
An Thien Vo, 17, Central High School, Philadelphia, Pennsylvania
Alice Tang, 17, Central High School, Philadelphia, Pennsylvania

BI308 An Investigation of Downregulation of Wild-Type p53 by using a Dominant-Negative Mutant Allele
Mira R Lalchandani, 18, Mira Loma High School, Sacramento, California
Denton Hitoshi Sato, 18, Mira Loma High School, Sacramento, California

BO306 Investigation of Cold Tolerance in Andropogon gerardii (Big Bluestem) Through the Elucidation of Pyruvate, Orthophosphate Dikinase (PPDK)
Katharine Charlotte Meinhover, 18, Perham High School, Perham, Minnesota
Sarah Anne Wacker, 18, Perham High School, Perham, Minnesota

CS310 Algorithms for Determining Sequence-Specific DNA Chip Applied on Human Mitochondria DNA
Austin Jerome Minnich, 17, Los Alamos High School, Los Alamos, New Mexico
Milo Miaoyu Lin, 18, Los Alamos High School, Los Alamos, New Mexico

EA303 Assessing Locale of Production of Corrugated Pottery from the Sabino Canyon Ruin Site Using Temper Analysis
Falina Enriquez, 18, University High School, Tucson, Arizona
Esther Marae Wilch, 18, Tucson Magnet High School, Tucson, Arizona

EV303 Zebra Mussel Size Dynamics Resulting from Mississippi River Flooding
Noelle Joan Oas, 17, Winona Senior High School, Winona, Minnesota
Hillary Joan Oas, 15, Winona Senior High School, Winona, Minnesota

EV314 Study of Treatment of Printing and Dyeing Wastewater by Photocatalytic Method
Cheng Li, 18, Jincai Senior High School, Shanghai, China
Yulei Chen, 18, Jincai Senior High School, Shanghai, China
Shiyi Lu, 18, Jincai Senior High School, Shanghai, China

EV315 Bird Populations as Indicators of Gulf Coast Environmental Quality
Hanh My Thi Nguyen, 17, John B. Connally High School, Austin, Texas
Samuel Scott Keyburn, 17, John B. Connally High School, Austin, Texas

MA303 Heronian Polygons
Yauheni Mihailavich Staraselski, 17, Liceum #1, Vitebsk, Belarus
Stanislau Leanidavich Halauniou, 17, Liceum #1, Vitebsk, Belarus

MI310 Suppression of Heat Shock Protein Increases Potency of Tobacco Mosaic Virus
Peter Nathan Starr, 18, Keystone School, San Antonio, Texas
Vivek Kasinath, 17, Keystone School, San Antonio, Texas

PH303 Low Cost Plasma Reactor
Mark David Tappendorf, 16, Christian Academy Of Louisville, Louisville, Kentucky
Brandon E Powers, 17, Christian Academy Of Louisville, Louisville, Kentucky

PH308 Accommodating Non-resonant Transitions in the Controlled-Not Gate of the Quantum Computer
Prantik Kundu, 18, Stuyvesant High School, New York, New York
Paras Hemant Shah, 17, Stuyvesant High School, New York, New York

PH309 Drag Reduction Based Approaches for Steering Cavitation Based Torpedoes
John Patrick Bennett, 16, Manhasset Junior-Senior High School, Manhasset, New York
Andy L Alkon, 15, Manhasset Junior-Senior High School, Manhasset, New York

ZO303 Genetic Diversity and Resource Protection of Branchiostoma balcheri Gray
Ruoying Zhang, 17, Xiamen First High School, Xiamen, Fujian, China
Yunying Ye, 16, Xiamen First High School, Xiamen, Fujian, China
Fan Ye, 18, Xiamen First High School, Xiamen, Fujian, China

ZO312 Eye Development of Drosophila melanogaster
Chelsey Lynn Barrett, 17, American Fork High School, American Fork, Utah
Haylee Ferguson, 18, American Fork High School, American Fork, Utah

 
Fourth Award of $500
BE303 Grading Disorder A
Julia Ruby Baldwin, 16, Oregon Episcopal School, Portland, Oregon
Chelsea B Gokcay, 16, Oregon Episcopal School, Portland, Oregon

BE304 Representational Momentum: How Athletes Perceive Motion
Todd Andrew Ramsey, 17, Classen School of Advanced Studies, Oklahoma City, Oklahoma
Robert Tyler Elliott, 17, Classen School of Advanced Studies, Oklahoma City, Oklahoma

BO304 Effects of Increased Natural Growth Stimulants on Photobiological Processes in Sulfate-deprived C. reinhardtii
Patrick Andrew Gabbard, 18, duPont Manual Magnet High School, Louisville, Kentucky
Edward Patrick Connelly, 18, duPont Manual Magnet High School, Louisville, Kentucky

BO309 Effects of Bt Corn Cry1 and Cry3 Variations on Non-targeted Coccinellids
Amelia Madeleine Breyre, 16, Manhasset Junior-Senior High School, Manhasset, New York
Carrie Jean Bodner, 16, Manhasset Junior-Senior High School, Manhasset, New York

CH305 Application of Eco-friendly Natural Dyes on Natural Fibres
Srushti Mukesh Shah, 15, J.B. Vachha High School, Mumbai, Maharashtra, India
Shraddha Mangesh Teli, 14, J.B. Vachha High School, Mumbai, Maharashtra, India

CS304 Exploring 3-Dimensional Cellular Automata
Alexandr M. Ivlev, 17, Lyceum of Information Technologies, #1533, Moscow, Russia
Mikhail A. Kozlov, 16, Lyceum of Information Technologies, #1533, Moscow, Russia

CS306 Project Pathfinder: Development of a Genetic Navigation Algorithm
Devin Michael McCorry, 18, Centreville Secondary School, Clifton, Virginia
Alexandre Petr Poliakov, 17, Centreville Secondary School, Clifton, Virginia
Huy Hong Lam, 18, Centreville Secondary School, Clifton, Virginia

EN315 "Alterbine" (Alternative Energy Turbine): A Clean and Efficient Solution to Alternate Energy
Jon Paul Czinder, 17, Maharishi School of the Age of Enlightenment, Fairfield, Iowa
Daniel Susler Blum, 17, Maharishi School of the Age of Enlightenment, Fairfield, Iowa

EV310 Allelopathic Content of Rhamnus cathartica on Germination Characteristics of Lolium multiflorum: Second-Year Study
Kaonhou Her, 16, John A Johnson High School, St Paul, Minnesota
PaCha Leena Yang, 16, John A Johnson High School, St Paul, Minnesota

EV317 Biomonitoring: Using Benthic Macroinvertebrates to Determine the Health of the San Lorenzo River
Sara A Koehring, 15, San Lorenzo Valley High School, Felton, California
Sarah E Abel, 17, San Lorenzo Valley High School, Felton, California

EV324 Phytoremediation: Can a Plant Clean Up Contaminated Soil?
Teresa Marie Bryan, 17, Grenada High School, Grenada, Mississippi
Misty Michelle Boyett, 16, Grenada High School, Grenada, Mississippi

GN301 Pretreatment with Altered Gravity Affects HSP Formation and Life Span
Ross Bartlett Clements, 17, Keystone School, San Antonio, Texas
Sean Patrick Leonard, 17, Keystone School, San Antonio, Texas

MA301 Constructing Matrix Approaches to Intelligent Information Retrieval
Victoria Hsu, 14, West Shore Jr/Sr High School, Melbourne, Florida
Ronald Hsu, 16, West Shore Jr/Sr High School, Melbourne, Florida

MA304 Description of Identity Basis of the Indicator Semigroups S11, S21, S31
Mikhail Andreevich Berlin, 17, School #332, Saint Petersburg, Russia
Anatoly Vladimirovich Burov, 16, School #332, Saint Petersburg, Russia
Alexander Alexandrovich Denginov, 17, School #332, Saint Petersburg, Russia

MA307 The Soundwaves of Music: A Comparative Mathematical Analysis of Different Models of the Flute and Violin, Phase II
Heather Jennifer Rosenfeld, 18, Dr. Michael M. Krop Senior High School, Miami, Florida
Xinning Liu, 17, Dr. Michael M. Krop Senior High School, Miami, Florida

ME314 I.D.E.A.L. Hospital Bed
Jose Alberto Davis, 17, American Military Academy, Guaynabo, Puerto Rico
Jorge Rafael Aviles, 16, American Military Academy, Guaynabo, Puerto Rico
Omar Jose Figueroa, 16, American Military Academy, Guaynabo, Puerto Rico

MI303 Let It Glow
Noma Villegas, 18, Deming High School, Deming, New Mexico
Sal Lopez, 17, Deming High School, Deming, New Mexico

PH310 Using Shielding to Decrease Non-ionizing Radiation in Cellular Phones
Benjamin Paul Saur, 18, Marlborough High School, Marlborough, Massachusetts
Diana Marie Maichin, 18, Marlborough High School, Marlborough, Massachusetts

ZO304 Stereotypic Behavior of Captive Giant Panda
Peng Lei, 17, High School No. 7 Chengdu, Chengdu, Sichuan, China
Yi Li, 17, High School No. 7 Chengdu, Chengdu, Sichuan, China
Yangyang Pan, 17, High School No. 7 Chengdu, Chengdu, Sichuan, China